STM32L010R8T6 Microcontroller MCU 32 Bit Single Core Embedded Microcontroller IC
ShenZhen Mingjiada Electronics Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Original Factory
Model Number : STM32L010R8T6
Certification : Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin : CN
MOQ : 10
Price : Contact for Sample
Payment Terms : T/T, L/C, Western Union
Delivery Time : 5-8 work days
Packaging Details : 64-LQFP
Part Number : STM32L010R8T6
Clock sources : 37 kHz RC
I/Os : 51
Flash memory : 128-Kbyte
RAM : 20-Kbyte
EEPROM : 512 bytes
Contact Now
Microcontroller MCU STM32L010R8T6 32-Bit Single-Core Embedded Microcontrollers IC
Product Description Of STM32L010R8T6
Specification Of STM32L010R8T6
Part Number
STM32L010R8T6
Data RAM Type:
SRAM
Data ROM Size:
256 B
Data ROM Type:
EEPROM
Interface Type:
I2C, SPI, USART
Features Of Microcontroller MCU
  • Ultra-low-power POR/PDR
  • Clock sources
  • 0 to 32 MHz external clock
  • 32 kHz oscillator for RTC with calibration